Yıpranmış Lastik Nasıl Anlaşılır?

Araç lastiklerinin üzerinde son kullanma tarihi gibi, artık kullanılmaması gerektiğini işaret eden herhangi bir tarih yok. Diğer parçalar gibi araç lastikleri de zamanla aşınır ve yıpranır. Hem araç hem de trafik için sıkıntılı olabilecek bir konuma gelebilir. Bu yazımızda “Lastik diş derinliği nedir? Yıpranmış Lastik Nasıl Anlaşılır? Lastik ömrü ne kadar?” sorularının cevaplarını inceleyeceğiz.

 

Lastik Diş Derinliği Nedir?

Bir lastiğin eskidiğini nasıl tespit edebiliriz sorusundan önce öncelikle lastik diş derinliği nedir bunu bilmemiz gerekmekte. Lastik dişlerinin temel görevi, araç çekişini iyileştirmek ve ıslak zeminlerde kaymayı önlemek için suyu lastiğin altına yönlendirmektir. Lastik diş derinliği ise bir ölçü birimidir diyebiliriz. Bir aracın yasal olarak trafiğe çıkabilmesi için lastik dişlerinin, belirtilen standartlarda olması gerekir. Sıfır araçların lastik dişleri 7-8 mm arasında olmaktadır. Lastiklerin zamanla kullanıma bağlı olarak diş derinliği azalır. Genel olarak tavsiye edilen 1,6 mm altındaki lastiklerin trafiğe çıkmaması yönünde. Zaten lastik diş derinliği 1,6 mm olan araçlar muayeneden geçemiyor. Bizler de muayeneye gitmeden bu durumu fark edebilir ve buna göre önlem alabiliriz.

 

Yıpranmış Lastik Nasıl Anlaşılır?

Bir lastiğin değişime ihtiyacı olup olmadığını öncelikle lastiklerin sırt desenini kontrol ederek başlayabilirsin. Yukarıda da belirttiğimiz gibi lastik sırt derinliği ya da lastik diş derinliği 1,6 mm altındaysa lastiğinizi değiştirmeniz gerekiyor. Daha sonra dişler arasındaki diş aşınma çubuklarını inceleyebilirsiniz. Aşınma çubukları lastikler aşındıkça lastiğin dişleri ile aynı hizaya gelir. Eğer lastiğinizde bu durum var ise değiştirme zamanınız gelmiş demektir.

Diğer bir anlama yolu madeni para testi yapabilirsiniz. Oldukça güvenilir ve basit bir testtir. 1 TL’lik madeni parayı lastik dişlerinin arasındaki kanallara yerleştirerek ölçüm yapabilirsiniz. Eğer paranın dışındaki halka kısım dişlerin arasında kayboluyorsa bu lastiğin hala kullanılabilir olduğunu ya da paranın halka kısmı kanalı aşıyorsa değişim zamanının gelmiş olduğunu anlayabiliriz. Kış lastikleri için 1TL, yaz lastikleri için 50 kuruş kullanabilirsiniz.

Başka bir anlama yöntemi ise lastik yanağındaki çıkıntıları veya kabarcıkları kontrol edebilirsiniz. Lastik yanağı, aracınızı park ettiğinizde size bakan jantın dışındaki lastik yüzeyidir. Eğer lastiğinizde böyle bir çıkıntı ya da kabarcık varsa kesinlikle yolculuk etmemeniz ve bir an önce lastiğinizi değiştirmeniz gerekiyor. 

Son olarak direksiyon titreşiminiz de size lastik durumunuz hakkında fikir verebilir.  Lastikler eşit olarak aşınmamış ise sürüş halindeyken direksiyon simidinde titreşim hissedeceksiniz. Hızınız arttıkça titreşim yoğunluğunuz da artıyorsa lastiklerinizi dengelemeniz gerekmekte. Eğer dengeleme yapmanıza rağmen titreşim devam ediyorsa lastikleriniz aşınmış demektir ve değiştirilmesi gerek. Ancak herhangi bir aşınma yok ve yine de direksiyon simidinizde titreşim var ise lastik amortisörlerinizi dengeleyebilirsiniz.

 

Lastik Ömrü Ne Kadar?

Lastik ömrünü etkileyen birçok unsur var. Sürücü kullanımı, hava koşulları veya lastik markası bunlardan birkaçı. Ancak lastiğiniz yıpranmamış bile olsa ideal olarak kullanmanız gereken süre montaj işleminden itibaren 4-6 yıldır. Lastik diş derinliği gibi faktörler elverişli olduğu sürece lastiklerinizi 6 yıla kadar gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Oto lastik ömrü kaç km’dir diye soracak olursanız ise 50.000 ila 80.000 km arasında değişim göstermektedir.

Yorumlar

  1. İlk yorumu sen yap...

Yorum