Volkswagen’in Yeni Göz Bebeği Elektrikli ID3’ü Tanıyalım

Volkswagen markası otomotiv sektörü için her zaman heyecan duyulan adımlar ve yatırımlar yapmıştır. Son zamanlarda yatırım yaptığı alanların en başında elektrikli otomobiller geliyor. Volkswagen dünya prömiyerini 2020 yılının Eylül ayındaki Frankfurt Otomobil Fuarı’nda yapmayı hedeflediği ID.3 ile bir devrim yaratmayı planlıyordu. Ancak salgın sebebiyle iptal olan bu fuarda Volkswagen bu isteğini gerçekleştiremedi. Her ne kadar prömiyerini yapamamış olsa da yakın tarihte Tesla otomobil şirketinin sahibi Elon Musk’ın ID.3’ü test etmesi ve aracı sürmesi dünya basınında büyük yer edindi. Biz de bu yazımızda Volkswagen ID.3 1ST Edition’ı inceleyeceğiz.

 

Volkswagen ID.3 1ST Edition

Volkswagen 1938 yılında çıkardığı Beetle adlı hatchback model araç ile otomobil dünyasında yepyeni bir çağ açmıştı. Çünkü bu otomobil, o güne kadar en çok satan hatchback model araba unvanının sahibi oldu. Ta ki yine bir Volkswagen modeli olan Golf unvanı devralana kadar. Volkswagen ID.3 ile birlikte tekrardan bir çağ açmak istiyor. VW ID.3, Alman firmasının ilk seri üretim elektrikli otomobili olacağından dolayı hem Volkswagen hem de otomobil dünyası için çok önemli.

 

Volkswagen ID.3 Teknik Özellikler

Volkswagen firması piyasaya süreceği ID.3, modüler MEB platformu üzerine geliştirilmekte olan ilk elektrikli otomobil olma özelliği taşıyor. Bu model için alışılagelmiş hatchback tasarımını benimseyen firma araca 550 km menzile kadar çıkabilecek bir batarya paketi vaat ediyor. Toplamda 45 kW-saat (330 km menzil), 58 kW-saat (420 km menzil) ve 77 kW-saat (550 km menzil) olacak şekilde üç batarya paketi mevcut. WTLP standartlarına göre hesaplanan bu değerler oldukça tutarlılık gösterecektir. Batarya dolum işlemi de bir hayli hızlı olacağa benziyor. 100 kW şarj ünitesiyle 30 dakika gibi kısa bir süre içerisinde 300 km menzil dolumu gerçekleştirilebilecek.

Arka aksa yerleştirilen elektrik motoru 204 beygir güç ile 310 Nm tork üretebiliyor. Bu da aracın seri olacağını gösteriyor. Maksimum 160 km/s hıza ulaşabilen araç, 0-100 km/s hızlanmaya 7,5 saniyede ulaşabiliyor. Her ne kadar Elon Musk son test sürüşünde aracın yüksek hızlardaki torkunu eleştirse de Volkswagen Grup icra kurulu başkanı Herbert Diess aracın yarış arabası olmadığını günlük kullanım için olduğunu söylüyor.

 Elektrik motorunun arka aksa yerleştirilmesi iç mekan hacminden bir şey kaybetmesine neden olmuyor. Aynı zamanda yüksek voltajlı düz batarya paketi aracın arka aks altyapısına konumlandırılmış. Özel bir platform üzerine geliştirilen ID.3 alanını oldukça verimli kullanmış. VW aracın toplam ağırlığı 1.719 kg olarak açıkladı. 

Volkswagen aracı “ID.3 1st edition” adlı lansman paketiyle çıkaracak. Bu pakette navigasyon sistemi, ısıtmalı ön koltuklar ve ısıtmalı direksiyon, 18 inç'lik çelik jantlar gibi birçok donanım mevcut. Bu pakete “Plus” paketi eklenirse bu sefer park kamerası, adaptif hız sabitleyici, anahtarsız giriş ve çalıştırma, daha kaliteli döşemeler, karartmalı camlar, matrix LED ön farlar ve 19 inç'lik jantlar dahil oluyor. Son olarak 1st edition’ın “Max” paketinde tüm bu donanımların haricinde panoramik cam, 20 inç’lik jant, head-up display ve Beats Audio ses sistemi dahil oluyor. Aracın Almanya’da 30 bin Euro’yu geçmeyeceği varsayılıyor. Ülkemizde bu aracın eklenecek ek vergiler ve kur farkından dolayı piyasaya kaç ile çıkacağı merak konusu.

Ayrıca Volkswagen duyurduğu ve üretimine başladığı ID.4, markanın ilk EV crossover’ı olacak. Volkswagen 2025 yılına kadar toplamda 1.5 milyon tamamen elektrikli otomobil üretmeyi amaçlıyor.

Yorumlar

  1. İlk yorumu sen yap...

Yorum