Tamirli Emniyet Kemeri Nasıl Anlaşılır? Neden Tamir Edilir?

Teknolojinin ilerlemesiyle beraber emniyet kemeri sistemleri de değişti ve gelişti. Günümüzde üretilen son model araçlarda emniyet kemerleri iki farklı mekanizmadan oluşuyor. Bu mekanizmalardan biri kilit sistemi diğeri ise aktif tutucu sistemidir. Kilit sistemi, kemer ani çekildiği zaman ya da bir kaza anında emniyet kemerini takan kişinin darbeye bağlı olarak ileri savrulmasını engelleyen mekanik bir sistemdir. Aktif tutucu sistem ise, yine bir kaza anında emniyet kemerini takmış kişiyi oturduğu koltukta sabit kalmasını sağlayan sistemdir. Aktif tutucu sistemin kullanılmaya başlama tarihi henüz çok yeni. Bu sistemin olmadığı araçlarda yolcu veya sürücü emniyet kemerini kullansa dahi kaza anında ileri savruluyor ve özellikle de kişinin boyun bölgesinde ciddi yaralanmalar meydana geliyor. Bu sistem kısaca sürücüyü ya da yolcuyu koltuğa sabitlemeye yarıyor.

 

Tamirli Emniyet Kemeri Nasıl Anlaşılır?

Aktif tutucu sistemi elektronik bir sistemdir. Hava yastığı sensörlerine bağlı olan bu sistem hava yastıkları açıldığında devreye girer. Sistem gaz jeneratörleri ile beraber çalışır. Kaza anında ya da belirli bir oranda çarpmaya bağlı olarak hava yastığı sensörleri gaz jeneratörlerini çalıştırır, gaz jeneratörleri de haznesindeki gazı yüksek basınçla dişli parçalara iletir ve dişli parçaların hareketiyle birlikte aktif tutucu sistem devreye girer. Böylelikle sürücü sıkıştırılarak savrulması önlenir.

Bahsettiğimiz bu gaz jeneratörlerinin içerisindeki gaz tek kullanımlıktır. Yani sistem devreye bir kez girdikten sonra bu jeneratörlerin değiştirilmesi gerekir. Patlak emniyet kemeri tabiri buradan doğmaktadır. Sanayi veya oto tamirci dilinde kullanılan bu tabir, aracın kaza yaptığını, aktif tutucu sistemin devreye girdiğini, gaz jeneratörlerinin kullanıldığını belirtmek amacıyla kullanılır. Eğer bu gaz jeneratörleri değiştirildiyse tamirli emniyet kemeri tabiri de sıklıkla kullanılmaktadır. Bu durumu nasıl anlarız sorusunun cevabı ise sürücü ekranındaki hava yastığı / emniyet kemeri uyarısı. Bu uyarıyı gördüğümüz araçları kontrole götürmemiz gerekmekte.

Ülkemizde bu işi ciddiye almayan, trafik ve kişi güvenliğini hiçe sayan araba satıcısı veya oto tamircisi bulunmakta. Sürücü ekranındaki uyarı ışığını bir şekilde kapatabiliyorlar. Gaz jeneratörleri patlamadan önce ve patladıktan sonrasında araç beynine farklı akım değerleri gönderirler. Emniyet kemerleri bağlantılarında kullanılan direnç bu farkı ortadan kaldırarak araç beyninin gaz jeneratörünü patlamadan önceki akım değerinde olduğunu sanmasına yol açar. Bunun farkında olmayan sürücü emniyet kemeri patlak olsa dahi ekran panelinde hiçbir uyarı görmeyebilir. Bu durum ise daha sonrasında istenmeyen sonuçlar doğurabilir. Bu yüzden ikinci el bir araç alırken ekranda bu uyarı olmasa bile aracınızı bu konu için uzman kişilere göstermenizde fayda var.

 

Neden Tamir Edilir?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi gaz jeneratörleri tek kullanımlık gaz haznesine sahiptir. Eğer
emniyet kemerini tamir etmezseniz ya da jeneratörlerini değiştirmezseniz olası bir ikinci
kaza anında emniyet kemerleri sizi savrulmaktan korumayacaktır. Genelde kaza yapan araç sahibi aracını satmadan önce gaz jeneratörlerini değiştirmek yerine direnç ile araç beynini kandırarak satmaya çalışır ve buradaki maliyetten kaçtığını düşünür. Bu durum sonraki araç sahibi için hayati bir risk oluşturmaktadır. Bu da geri dönülmesi zor sonuçlar doğurabilir.

 

 

Yorumlar

  1. İlk yorumu sen yap...

Yorum