Renault Megane eVision İlk Kez Test Sürüsünde Görüntülendi

2021 yılında tanıtımı gerçekleştirilmesi beklenen Renault Megane eVision, ilk kez objektiflere yakalandı. Test süreci devam eden otomobilin fotoğrafı elektrikli otomobil meraklıları için büyük bir heyecan konusu oldu. Bu yazımızda 2020 yılında tanıtılan Renault Megane eVision konseptine ve kamuflajlı haliyle karşımıza çıkan Renault Megane eVision’a daha yakından bakacağız.

   

Fransız otomobil markası Renault, 10 yıldır elektrikli otomobil dünyasında sektörü ve gelişmeleri yakalayan bir firma. 8 farklı model ve 350 binin üzerindeki elektrikli araçla dünyanın dört bir tarafına hizmet sunuyor. Yarının elektrikli otomobillerine büyük yatırım yapan Renault’un son göz bebeği Renault Megane eVision. Bu modeliyle herkesin bildiği Megane hatchback’i modernize ederek piyasaya sürmeyi hedefliyor. 2021 yılında seri üretime geçecek olan Renault Megane eVision’da, CMF-EV adı verilen yeni bir platform kullanılacak. Renault-Nissan-Mitsubishi ortaklığında ortaya çıkan bu altyapı, şu anda Nissan Ariya’da da kullanılmakta. Piyasadaki diğer elektrikli otomobillere göre daha ince bataryalara sahip bu araç bu konuda bir ilki gerçekleştirecek. Araçta çoğu EV modelde gördüğümüz açılır/kapanır kapı kolları mevcut. Kapı kolundaki sensörleri sayesinde araca biri yaklaştığında bu kapı kolları otomatik olarak dışarı çıkıyor. Tamamen elektrikli otomobil olan bu modelde ızgara ihtiyacı olmadığı için tasarımcılar burayı oldukça büyük bir Renault logosu ve LED aydınlatmalarla değerlendirmiş. 

Renault Megane eVision’nın teknik özelliklerine bakacak olursak 20 inç büyüklüğündeki jantlar aracın aerodinamik beklentilerine göre dizayn edilmiş. Megane eVision’da 60 kW batarya paketi yer alıyor. 0’dan 100 km/s hıza 8 saniyenin altında ulaşabilen araçta 217 beygir güç ve 300 Nm tork üreten bir elektrik motoru mevcut. Gövde boyutları 4210 mm uzunluğunda, 1800 mm genişliğinde ve 1505 mm yüksekliğinde olan otomobil önden çekişli. Ayrıca aracın 451 km menzil mesafesi var.

 

Gelelim basına sızdırılan fotoğraflara. Karşımıza çıkan kamuflajlı fotoğrafta 2020 yılında tanıtılan Renault Megane eVision konseptine bir hayli benzediği söylemek mümkün. Şu an prototip olan bu aracın daha önce tanıtılan konseptin ana hatlarına sadık kaldığını görebiliyoruz. Araç boyutları konsept modelle ile aynı. Aydınlatma takımları ve kaput çizgilerinin konsept modelle benzer olduğunu anlayabiliyoruz. Ancak kamuflajın arkasında gizli kalan çoğu şey için yorum yapmak yanlış. Bu yüzden resmi tanıtımı beklemekte fayda var. Seri üretimde ne kadar değişiklik yapılır orasını bilemeyiz ancak teknik özelliklerinin tanıtılan modelle aynı olmasını bekliyoruz. 2021 yılının sonlarında seri üretime geçilecek aracın 2022 yılında ilk örnekleri galerilerde yerini alacak. Aracın ilerleyen günlerde resmi tanıtımının yapılması bekleniyor.

Yorumlar

  1. İlk yorumu sen yap...

Yorum