İkon: Lewis Hamilton

O günümüz motor sporları dünyasında efsaneleşmiş bir isim. Formula 1 gibi zor ve yıpratıcı bir sporda yarış pilotu olarak kolay kolay elde edilemeyecek başarıları elde etmiş bir isim. Britanya’nın son yıllarda yetiştirdiği en büyük yeteneklerden bir tanesi. Bahsettiğimiz kişi tabii ki Lewis Hamilton!

Lewis Hamilton Hakkında

1985 yılında Britanya’nın Hertfordshire bölgesinde doğan Lewis Hamilton’ın geleceğinin bu kadar parlak olabileceğini kim tahmin edebilirdi ki? Tam adı Lewis Carl Hamilton’dır. Kariyerine daha 9 yaşındayken Mercedes-Benz Pilot Akademisi’nde başlayan Lewis Hamilton zaman geçtikçe eğitmenlerinin ve çevresindekilerin dikkatini çekmeyi başardı. Gün geçtikçe kendini geliştiren ve basamakları bir bir tırmanmaya başlayan Lewis’in kariyerinde elde ettiği ilk başarıları Formula Renault, Formula 3 ve Formula GP2 serilerindeki şampiyonluklarıdır. Bu başarılar ona Formula 1’in kapısını açmış ve onu Formula 1’de yarışmayı başaran ilk siyahi yarış pilotu olarak tarihe geçirmiştir. Formula 1 kariyerine oldukça hızlı bir giriş yapan Hamilton ilk sezonunda dokuz yarışta podyum gördü. Bu ondaki yarışçı kumaşının diğerlerinden farklı olduğu belli eder nitelikteydi. İlk yıllarının sonunda başarılarla dolu kariyerinin ilk basamağı 2007 yılında 1 puan farkla ikinci olduğu sezon oldu. Daha sonraki sezonlarda ise Lewis Hamilton ismi sıklıkla Formula 1 dünyasında anılmaya başlandı.

İlk Şampiyonluk 2008

2008 yılındaki şampiyonluk Lewis Hamilton için en özel ve anlamlı şampiyonluklarından biridir. Yeni bir meydan okuma alanı olan Formula 1’de elde ettiği ilk şampiyonluk olmasının yanı sıra dönemin “En Genç Formula 1 Şampiyonu” ve “İlk Siyahi Formula 1 Şampiyonu” unvanlarını elde etmiştir. 2008 sezonunda deneyimli F1 pilotu Felipe Massa’nın 1 puan önünde sezonu şampiyon olarak tamamlamıştır. Bu sezonda aynı zamanda ilk gece Grand Prix’i olan Singapur Grand Prix’i düzenlenmiştir.

2014 Sezonu Şampiyonluğu

2014 sezonundaki şampiyonluk için pes etmeyen azimli bir pilotun zaferi diyebiliriz. O sezon Lewis Hamilton birçok teknik aksaklık yaşadı. Bu sebepten dolayı istatiksel olarak en iyi sezonunu yaşamasa da mücadelesi ve hırsı sayesinde 2014 yılında kariyerinin ikinci dünya şampiyonluğuna ulaşmayı başardı. O sezonu takım arkadaşı Nico Rosberg’in önünde bitirerek Lewis Hamilton Mercedes takımı için ne kadar değerli bir pilot olduğunu bir kez daha ispatlamış oldu.

Üçüncü Şampiyonluk 2015 Sezonu

Sezona Nico Rosberg ve Lewis Hamilton pilot ikilisi ile başlayan Mercedes takımı 2015 sezonundaki Grand Prix’lerin çoğunu domine ederek şampiyonluğa ulaştı. Bu şampiyonluktaki en büyük pay tabii ki üçüncü kez dünya şampiyonluğunu ilan eden Lewis Hamilton’a aitti. Nico Rosberg açısından da oldukça iyi geçen sezonda Lewis Hamilton’ın aracıyla olan uyumu ve sürüş tarzındaki baskınlık İngiliz pilota Amerika Grand Prix’sinde şampiyonluk getirdi.

Bir Yıl Aradan Sonra 2017 Şampiyonluğu

2016 sezonunda Malezya Grand Prix’sinde yaşadığı motor sorunu Hamilton için şampiyonluk umutlarının bitmesine sebep olsa da İngiliz pilot kabuslarla dolu geçen 2016 sezonunun ardından 2017 sezonuna bomba gibi bir giriş yapmıştı. Michael Schumacher’e ait pole rekorunu kırarak adını tarihe yazdıran Hamilton, sezonu diğer pilotların önünde tamamlayarak dördüncü dünya şampiyonluğunu kazanmış oldu.

Yenilikler ve 2018 Şampiyonluğu

Formula 1 yönetiminin araçların tasarımında ciddi değişiklikler yaptığı ve günümüzde halen kullanılmakta olan kokpit koruma teknolojilerini geliştirdiği 2018 sezonunda Mercedes takımı sezona Valtteri Bottas ve Lewis Hamilton ikilisi ile başladı. Sezonun Meksika ayağında elde ettiği dördüncülük ile beşinci dünya şampiyonluğunu ilan eden Hamilton, kendini iyiden iyiye Formula 1 dünyasına kabul ettirerek global bir yıldız haline gelmeyi başardı.

Efsaneleşmiş Altıncı Şampiyonluk

2019 sezonuna açık ara favori olarak başlayan Hamilton gösterdiği performans ile bu sezon da şampiyonluk istediğini açıkça belli etmişti. Sezon boyunca etkili bir performans gösteren Mercedes takımında Hamilton sezon sonlarına doğru aksaklıklar yaşasa da kariyerinin altıncı dünya şampiyonluğunu Amerika Grand Prix’sinde elde etmeyi başardı. Böylece Formula 1 tarihinde 6 şampiyonlukla en çok şampiyonluğa ulaşan ikinci isim olan Lewis Hamilton bir şampiyonluk daha kazanması halinde 7 şampiyonluğa sahip efsane isim Michael Schumacher’i yakalayacak. Bunu başarabilecek mi? Sanıyoruz ki bunu zaman gösterecek.

 

Yorumlar

  1. İlk yorumu sen yap...

Yorum