EGR Sistemi Nedir? Nasıl Çalışır?

Benzinli veya dizel araçların motorunda Azot oksit (NOx) emisyonunun düşürülmesi amacıyla egzoz gazı devirdaim sistemleri kullanılır. Bu sistemlerden biri de EGR sistemi veya Egzoz Gazı Devridaimi (Egzoz resirkülasyon)’dir. Bu yazımızda “EGR sistemi nedir? EGR sistemi nasıl çalışır? EGR sisteminin faydaları nelerdir?” sorularının cevaplarını inceleyeceğiz.

 

EGR Sistemi Nedir?

EGR sistemi, egzoz gazlarındaki azot oksit miktarını azaltmaya yardımcı olan araç emisyon kontrol sistemlerinden birisidir. EGR valfi bu sistemin en önemli parçalarından biridir. Neredeyse tüm içten yanmalı motorlarda bulunan bu valf olmadan üreticiler motor tasarımı yapmıyorlar. Düşük emisyon değerlerine büyük katkısı vardır. Bu valfin en büyük amacı, silindirler içerisinden atılan egzoz gazlarının bir kısmını (%6-%10) emme manifoldu üzerinden temiz hava ile karıştırarak silindir içerisine tekrar göndermek.

 

EGR Sistemi Nasıl Çalışır?

Azot oksitler motor silindirinde yanma sürecinde meydana gelir. Yüksek yanma sıcaklıklarında NOx önemli ölçüde artar. Yüksek sıcaklık aynı zamanda motor için zararlıdır. Burada EGR sistemi devreye giriyor. EGR valfi emme manifoldu ile egzoz manifoldu arasında arasında çalışıyor. Sıcak egzoz gazını alarak bu gazı soğutuyor. Gazın miktarını hassas olarak ayarlayarak emme manifoldu girişine yolluyor.

EGR sistemi; motor devri, emilen hava miktarı veya hava sıcaklığı, enjeksiyon miktarı ve hava gibi birçok parametreyi esas alır ve ona göre çalışır. Egzoz manifoldundaki egzoz gazının bir kısmını tekrardan yanma odasına göndererek yanma ısısını düşürür. Böylelikle de azot oksit oluşumunu azaltmış olur.

 

EGR Sisteminin Faydaları Nelerdir?

Bazı sürücüler araçlarında EGR iptali yaptırmak istiyorlar. Genelde tıkalı EGR sisteminin
temizlense bile eskisi kadar iyi çalışmamasından ya da değişim ücretinin yüksek olması
sebebiyle bu yolu izliyorlar. Bu iki sebep dışında bazı sürücüler ise aracından tam performans
alabilmek için EGR iptali yaptırabiliyor. Yüksek performanslı kullanımlar için valfin iptal
edilmesi fayda sağlayabilir. Motorda 5-10 beygir artışı söz konusu olabilir. Ancak bu işlemin
yapılması hem emisyon değerlerinde hem de yakıt tüketiminde artışa sebep olacaktır.

İnsan sağlığı için zararlı olan NOx gazının doğaya salınımında artış meydana gelecektir. NOx gazı yağmur asiditesini de doğrudan etkilemekte, bununla beraber de toprağın ve atmosferin
kirlenmesine yol açmaktadır. Ayrıca insanlarda kanser yapıcı etkisinden dolayı da oldukça zararlı. Sürdürülebilir ulaşım hem bizim geleceğimiz hem de sonra ki jenerasyonlar için çok önemli. Aracınızda bulunan emisyon azaltıcı sistemleri iptal etmemenizi rica ediyoruz.

 

Yorumlar

  1. İlk yorumu sen yap...

Yorum