DPF - Dizel Partikül Filtresi Nedir?

Günümüz modern araçlarının tamamının motor sisteminde Dizel Partikül Filtresi adı verilen bir parça bulunmaktadır. Çoğu insanın kafasında ise bir tek soru var. Dizel Partikül Filtresi Nedir? Yazımızda bu sorunun cevabını tüm detayları ile açıklayacağız. Dizel Partikül Filtresi, Euro 4 emisyon tipi araç modellerinin bazılarında, Euro 5 ve Euro 6 emisyon tipi araçların ise tamamında bulunan bir mekanik filtrasyon sistemidir. Hidrokarbonlar ile Karbon Monoksit emisyon oranlarını en aza indirgemek ve motor egzoz gazlarında bulunan partikülleri filtrelemek amacıyla kullanılan bir filtre sistemidir. Bu parçanın ana gövdesi silisyum karbürden yapılırken, dış yüzeyi soy metal ile kaplı bir yapıya sahiptir.

 

(DPF) Dizel Partikül Filtresi Nasıl Çalışır?

Dizayn olarak bal peteği şekline benzetilen filtre sistemi, egzoz gazlarının içerisinde bulunan çevreye zarar verebilecek partikülleri filtreler ve içerisinde depolar. Zaman içerisinde depolanan bu partiküllerin miktarı artarak sistemin tıkanmasına sebep olabilir. Bazı markaların ürettiği filtre sistemleri tek kullanımlık olup tıkanınca atılabilirken, bazı filtre sistemlerinin içerisinde bulunan sensörler ve art yakıcı enjektörler sayesinde filtre kendi kendini temizleme yeteneğine sahiptir. Bu sistemlerde filtrenin içerisinde bulunan hassas sensörler içeride biriken kurum tortusu miktarının kritik seviyelere ulaştığını tespit eder ise, sürücüye uyarı ekranı ile rejenerasyon işlemine başlanmak üzere olduğunu haber verir. Bu uyarıyı alan sürücü aracını yaklaşık 25 ila 30 dakika arasında yüksek devirde aracını kullanmaya devam etmeli ve aracını kesinlikle rölantiye almamalı veya stop ettirmemelidir.

 

Dizel Partikül Filtresi aşağıdaki dört sebepten dolayı tıkanabilir;

 

  • Aracı uzun süre rölantide bırakmak.

 

  • Aracınızda düşük kalite yakıt kullanmak.

 

  • Aracınızda uygun spesifikasyonda olmayan yağ kullanmak.

 

  • Aracı çok düşük hızlarda ve yoğun trafikte kullanmak.

 

Rejenerasyon İşlemi Nedir?

Uyarıyı gören sürücü aracı yüksek devirde kullanmaya başlayınca aracın motor sistemi ilgili kanallara gönderilen yakıt miktarını arttırır ve egzoz sıcaklığı yükselir. Bu sıcaklığın yeterli seviyeye ulaşması ile rejenerasyon işlemi tetiklenir ve filtrede depolanan zararlı partiküller yanarak kuruma dönüşür. Belirli durumlarda rejenerasyon işlemi fayda göstermeyebilir. Bunun sonucunda aracın Dizel Partikül Filtresi veya Motor Arıza Lambası uyarı vermeye devam eder ve aracınız gücünü kaybetmeye başlar. Bu durumda araç derhal yetkili servise götürülüp yetkililerce arıza tespit cihazı kullanılarak kontrol edilmelidir. Gerekli önlemlerden yoksun bir filtrenin rejenerasyon işlemi ile bile arındırılamayacak duruma gelip tamamen değiştirilmesi gerekebilir.

Yorumlar

  1. İlk yorumu sen yap...

Yorum