Camlarda Buğu Oluşmasını Engellemenin Üç Yolu

Kış mevsimlerinde aracınızın sürücü koltuğuna oturduğunuzda vazgeçilmez bir durum olan buğu problemi her geçen gün canımızı sıkmaya devam ediyor. Neyse ki zaman ilerledikçe gelişen teknoloji ve yenilikçi hareketler bu problemi ortadan kaldırmak konusunda epey fayda sağlıyor. Bu yazıda camlarda buğu oluşmasını engellemenin üç yolunu sizlere açıklayarak, kafanızda her seferinde oluşan “Buğu Oluşumunu Nasıl Engelleyebilirim?” sorusuna cevap bulacağız. Öncelikle bu problemin nasıl oluştuğuna kısaca göz atalım.

 

Buğu Nasıl Oluşur?

Aracımızın camlarında buğu oluşumu aslında çok bilindik bir fizik prensibini temel alıyor. Etrafımızda bulunan havanın nem içerme oranı hava ısındıkça azalırken, hava soğudukça artmakta. Nefes alıp verdiğimiz hava içerisinde karbondioksit ile birlikte dışarı atılan su buharı kendinden sıcaklık olarak düşük durumdaki cam yüzeyine dokunduğunda hava kütlesinin içerisinde barınamayacak ve temas ettiği en soğuk alanda yoğuşacaktır. Başka bir açıdan bakılacak olursa su bulunduğu gaz halinden sıvı hale geçiş yapacaktır. Aynı zamanda araçta yalnız yolculuk ettiğimiz esnada camların daha çok buğu yapmasının temel nedeni ise biz soluk alıp verirken ortaya çıkan su buharının miktarının artmasıdır. Bizleri çılgına çeviren buğu problemi işte bu şekilde oluşmaktadır.

 

Buğu Oluşmasını Engellemenin Üç Yolu

 

  • İlk olarak en temek yöntem olan klimayı devreye sokabilirsiniz. Aracın içerisindeki hava kütlesini klimanın ısı gücü ile ısıtarak havanın taşıdığı nem miktarını arttırabilirsiniz. Bu zaman diliminde aracın içerisine dışardan hava akışı olmamasına dikkat etmenizi öneririz. Ortam sıcaklığı yeterli seviyeye ulaştığında ise dışarıdan hava akışına izin verebilirsiniz.

 

  • İkinci seçenek olarak aracın içerisindeki ısı oranı ile araç dışındaki ısı oranını dengeleyebilirsiniz. Aracınızın camlarını açarak araç içerisine hava akışı sağlarken iç ve dış sıcaklığı dengelemiş olursunuz. Ancak bu yöntemin sebep olabileceği sağlık problemlerinden dolayı belirli aralıklarla yapılmasını tavsiye ediyoruz.

 

 

  • Son olarak aracınızın klima sistemini minimum seviyede çalıştırırsanız, araç içerisindeki hava kütlesini nemden arındırarak aracın içerisinde bir sirkülasyon yaratabilirsiniz. Bu yöntem oldukça kullanışlı olup, aynı zamanda sanılanın aksine aracınız oldukça düşük bir yakıt tüketim oranı ile buğu problemini ortadan kaldırabilir.

Yorumlar

  1. İlk yorumu sen yap...

Yorum