Bebek Koltuğunu Kaç Yaşına Kadar Kullanmak Gerekiyor?

Bebek Koltuğunu Kaç Yaşına Kadar Kullanmak Gerekiyor?

Hayattaki en önemli varlığımız çocuklarımız. Çocuklarımızın araç içerisindeki güvenliklerinden bizler sorumluyuz. Bu yüzden ebeveynlerin çocuklarıyla beraber seyahatlerinde uyması gereken bazı kurallar var. Bu kurallardan biri de araçlarında bebek koltuğu bulundurma şartı. Çocuk güvenliği için çok önemli bir kanun olan bu konu hakkında yapılan araştırmalarda, bebek koltuğu kullanımı zorunlu ülkelerdeki trafik kazalarında çocuk ölümleri yüzde üç iken, zorunlu olmayan ülkelerde bu oran yüzde ellilere kadar yükselmekte. Hayati öneme sahip bu konuyu gelin biraz daha derinlemesine inceleyelim. Bebek koltuğu kaç yaşına kadar kullanılır? Bebek koltuğu nereye takılır? Bebek koltuğu bulundurmamanın cezası nedir?

 

Bebek Koltuğu Kaç Yaşına Kadar Kullanılır?

Ülkemizde 2010 yılında yürürlüğe giren bir kanun ile 1.50 metreden kısa ve 36 kilogramın altındaki çocuklar için araçlarda bebek koltuğu bulunulması şartı getirilirdi. 1.50 metreden uzun çocuklar için ise ön koltuğa oturmamak şartıyla diğer koltuklardaki emniyet kemerlerini kullanabilecek.

Emniyet Genel Müdürlüğü farklı yaş grupları için farklı oto güvenlik koltukları öneriyor. Bunları üç grupta sınıflandırmış:

  • Bebek Koltukları: Bu koltuk tipi doğumdan 1 yaşına ve 8-9 kg'a kadar olan çocuklar için dizayn edilmiş olup araçta arkaya bakacak şekilde monte edilir. Bunun sebebi herhangi bir çarpma anında çarpma etkisinin bebeğin boyun ve kafa kısmına göre daha güçlü olan arka kısmına yönelmesini sağlamaktır.
  • Hareketli Çocuk Koltukları: Bu koltuk tipi 8-9 kg kiloyu geçen çocuklar için dizayn edilmiştir. 4 yaşına kadar bu koltuk tipi kullanılabilir. Arkaya veya öne bakabilecek şekilde monte edilebilir.  Çocuk hareket etmeye başladığı için bu koltuk tipine geçilir. Baş ve boyun yapısı eskiye göre daha gelişmiş olacağı için öne bakabilecek şekilde monte edilebilir.
  • Destek Koltukları: Bu koltuk tipi 4-8 yaş grubu ve 28-30 kg’a kadar olan çocuklar için dizayn edilmiştir. Bu koltuk tipi hareketli koltukları kullanamayacak ancak emniyet kemeri içinde daha küçük olan çocuklar için geliştirilmiştir. Çocukları koruma kabiliyetinin yanında kemerlerin rahatça takılıp kullanılmasını ve çocukların pencereden dışarıyı izleyebilmelerine de olanak sağlar.

 

Bebek Koltuğu Nereye Takılır?

Aracınıza çocuğunuzun yaş grubuna göre uygun bir bebek oto koltuk takmak istiyorsanız, aracınızın isofix uyumlu olup olmadığına bakmanız gerekiyor. İsofix, üst düzey güvenlik sağlayıcı olarak uluslararası çevrelerce kabul görmüş, araç içerisinde bebeğinizin güvenliğini ve rahatlığını arttırmak amacıyla geliştirilmiş bir montaj sistemdir. Emniyet kemerine entegreli bebek oto koltuklarının zaman içerisinde çok da güvenli olmadığı ve yanlış kullanımının fazla olduğu ortaya çıkmıştır. Bunun için isofix özellikli bebek koltukları tasarlandı. 2006 yılından sonra piyasaya çıkarılan arabaların çoğunda olan isofix özelliği, 2013 yılından itibaren tüm araçlar için zorunlu hale gelmiştir. Sizlerde aracınızda bu özelliğin olup olmadığını kullanma kılavuzuna bakarak ya da arka koltukta isofix logosunu kontrol ederek öğrenebilirsiniz. Eğer yok ise ya isofix taktırabilirsiniz ve buna uygun bir koltuk olabilirsiniz ya da emniyet kemer entegreli bir koltuk alabilirsiniz. Ancak unutmayın çocuğunuzun güvenliği her şey önemlidir. İsofix bağlantılı çocuk koltukları çok da koruyucu ve güvenlidir.

Bebek oto koltukları nereye takılır konusuna gelecek olursak eğer tek bir çocuğunuz var ise arka koltukların ortasına monte edebilirsiniz. Eğer birden fazla çocuğunuz için kullanacaksanız bu koltukları isofix mandalı ya da emniyet kemeri sayısınca arka koltuklara monte edebilirsiniz.

 

Bebek Koltuğu Bulundurmamanın Cezası Nedir?

Çocuğunuzla beraber seyahat ederken eğer aracınızda bebek koltuğu yok ise bunun bir cezası var. Bebek koltuğu bulundurmamanın cezası yaklaşık 108 lira gibi bir ceza ücretidir. Ayrıca 10 ceza puanı da ehliyetinizden düşülecektir. 

Yorumlar

  1. İlk yorumu sen yap...

Yorum