Araç Muayenesi Gecikti, Cezası Nedir?

Araç Muayenesi Gecikti, Cezası Nedir?

Araç sahiplerinin trafikteki diğer yolculara karşı sorumluluğu olduğu kadar devlete karşı ise yükümlülüğü var. Araç muayenesi yaptırmak hem bu sorumluluğa hem de bu yükümlülüğe güzel bir örnek. Araç muayenesi nedir? Araç muayenesi nasıl yaptırılır? Araç muayenesi yaptırmamanın cezası nedir? Bu yazımızda bu konuları inceleyeceğiz.

 

Araç Muayenesi Nedir?

Araç muayenesi, 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 34. Maddesi gereğince trafiğe çıkan motorlu ya da motorsuz araçların trafiğe uygun olup olmadığının kontroller edilmesidir. Yolcu ve trafik güvenliği için önemli bir kanun olan araç muayenesinin asıl amacı trafiğe çıkacak araçların varsa kusurlarının giderilmesidir. 

 

Araç Muayenesi Nasıl Yaptırılır?

Otomobilinizin yaşı üç ve sonrası ise aracınızı her iki yılda bir muayene ettirmeniz gerekiyor. Eğer sıfır bir araç ise üç yıl boyunca muayeneye gerek yok. Araç muayenesine gitmeden önce toplamanız gereken belgeler ve kontrol etmeniz gereken konular var. Bunlar:

 • TUVTURK sitesi ya da telefon aracılığıyla randevu saati almalısınız.
 • Randevuya gitmeden önce araç borçlarınızı kontrol etmelisiniz. Borcu olan aracın muayenesine izin verilmiyor.
 • Trafik sigortanızı kontrol etmelisiniz. Trafik sigortası olmayan araçların muayenesine izin verilmiyor.
 • Egzoz emisyon ölçümünüzün geçerli olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Egzoz gazı ölçüm belgesi olmayan araçlar ağır kusurlu olarak değerlendirilir.
 • Araç muayenesine giderken trafik tescil belgesi, muayeneye girecek araç size ait değilse getiren kişinin ehliyet, kimlik veya pasaport gibi resmi bir belgesi ve LPG/CNG'li araçlar için Yakıt Sistemi Montaj Belgesi götürmelisiniz.
 • Son olarak muayene sırasında araçta bulunması gerekli malzemeleri toplamalısınız. Bu malzemeler:
 1. İlk Yardım Çantası
 2. Üçgen Reflektör
 3. Yangın Söndürme Cihazı
 4. Stepne

 

Araç Muayenesi Yaptırmamanın Cezası Nedir?

Araç muayenesi her ne kadar kendimize ve çevremize karşı bir sorumluluğumuz olsa da devlete karşı da bunu yaptırmakla yükümlüyüz. Kanun olduğu için araç muayenesi yaptırmamanın cezası vardır. Her iki senede bir yaptırmak zorundayız. İki sene önce hangi ayda muayenenizi yaptırdıysanız iki sene sonra da o ay içerisinde tekrar yaptırmanız gerekiyor. Diyelim ki aracınızın muayenesini geciktirdiniz. Eğer trafikte bir çevirmede yakalanırsanız 2020 muayenesiz araçla trafiğe çıkma cezası 288 TL’dir. Eğer araç sahibi yedi iş günü içerisinde bu cezayı öderse indirimli fiyat ile 216 TL’ye düşer. Bu cezanın dışında muayene sırasında ise yine fazladan para ödersiniz. 2020 muayene ücreti otomobiller için 342,20 TL’dir. Bu ücretin üstüne geciktirilen her ay için muayene ücretinin yüzde beşi eklenir. Aslında iki defa ceza yemiş oluyorsunuz. Bunun için araç muayene tarihinizi sıkı takip edin. Son olarak tüm bunların dışında verilen sürede cezanızı ödemez ve yine bir denetimde yakalanırsanız bunun cezası ise 598 TL’dir. Bu cezanın yanında araç bağlanır ve çekilir, ehliyetinizden de 10 ceza puanı düşülür. 

 

 

Yorumlar

 1. İlk yorumu sen yap...

Yorum