Antifriz Nasıl Eklenir?

Aracımızı mevsim koşullarına göre hazırlamak büyük öneme sahip. Kötü hava koşulları istemediğimiz durumlara yol açabilir. Aracın olası bir arıza veya kaza ile karşılaşmaması için önlemlerimizi almalıyız. Bu önlemlerden bir tanesi de kış aylarında araca antifriz eklenmesi. Bu yazımızda “Antifriz Nedir? Antifriz Ne İşe Yarar? Antifriz Nasıl Eklenir?” sorularının cevaplarını inceleyeceğiz.

 

Antifriz Nedir?

Antifriz için motor sıcaklığını düzenlemek amacıyla radyatöre su ile beraber konulan bir maddedir diyebiliriz. Renksiz bir alkol türü olan antifrizin temel bileşeni etilen glikoldür. Soğuk havalarda radyatörümüzdeki su donabilir. Bunun için araç sahipleri radyatöre antifriz takviyesi yapar. Antifriz radyatördeki suyun donma noktasını düşürerek, kaynama noktasını arttır. Böylelikle sıfırın altına düşen havalarda radyatör içerisindeki suyun donmasını önler. Antifrizin temel amacı motoru korumaktır diyebiliriz.

 

 Antifriz Ne İşe Yarar?

Antifrizin ne işe yaradığından az çok bahsetmiş olduk. Antifriz sanılanın aksine sadece soğuk havalarda konulması gereken bir madde değil. Yaz aylarında da aracınıza antifriz takviyesi yapabilirsiniz. Radyatörünüzdeki suyun donmasını önlediği gibi kaynamasını veya buharlaşmasını da önler. Çoğu otomobil üreticisi, aracınıza yüzde elli oranında su, yüzde elli oranında antifriz karışımı kullanılmasını öneriyor.

Gelin hep beraber antifrizin faydalarını maddeleyelim:

  • Motorun sıcaklık dengesini bulmasına yardımcı olur. Diğer bir deyişle motorun hararet yapmasını önler.
  • Donma derecesini düşürerek motordaki suyun donmasını önler. Bu durum da motorun zarar görmesini engeller.
  • Aracınızı, radyatörde veya soğutma sisteminde oluşabilecek pas, kir gibi istenmeyen zararlı maddelerden korur.  

 

Antifriz Nasıl Eklenir?

Antifriz nedir, antifrizin faydaları nelerdir sorularını cevapladık. Peki aracımıza bu antifriz nasıl konur?

  • Öncelikle aracınızın motoru soğuk olmalı.
  • Araç kaputunu açtıktan sonra radyatör kapağını açmalısınız.
  • Radyatörün alt kısmında bulunan tahliye kapağını açarak içindeki tüm suyu boşaltmalısınız. Boşaltma işlemi yaptıktan sonra tahliye kapağını sıkıca kapatın.
  • Daha sonra açtığınız radyatör kapağından antifriz ve su eklemesi yapabilirsiniz. Suyun saf su olması önerilir. Kireçli su aracınıza zaman içerisinde zarar verebilir.
  • Dolum işlemi tamamlandıktan sonra radyatör kapağını kapatarak aracınızı çalıştırabilirsiniz.

 

 

Yorumlar

  1. İlk yorumu sen yap...

Yorum