Amerikan Otomobillerinin Farkları

Otomotiv üreticileri aynı otomobili Amerika pazarı için ayrı Avrupa pazarı için ayrı üretip piyasaya sürebiliyor. Bunun temel sebebini Kuzey Amerika ve Avrupa'nın regülasyonlarındaki farklılıklar oluşturuyor. Bir örnekle açıklayalım, Avrupa'da arka sinyallerin turuncu/sarı renkte olması gerekirken, Amerika'da böyle bir uyguluma bulunmuyor. Bu sebeple çoğu Amerikan aracının arkasında kırmızı sinyaller görebilmekteyiz. Benzer bir durum Amerikan araçlarının ön ön taraflarında turuncu reflektör bulundurması zorunluluğunda görülmektedir.

Amerikan ve Avrupa arabalarını karşılaştırmak, elma ve portakalları karşılaştırmaya benzer. Her ikisi de temelde aynı şeydir, ancak göze çarpan farklarla. Amerikalılar arabalarını bir yaşam biçimi olarak benimseme eğilimindedir. Avrupalılar öncelikle arabaları dolaşmanın bir aracı olarak görürler. Bu kültürel yönler, her iki kıtadaki araçların tasarımını ve yapımını büyük ölçüde etkilemiştir. 

Boyut

Genellikle dar sokaklara uyum sağlamak durumunda olan Avrupa arabaları kompakt bir yapıya sahiptir. Buna karşılık, Amerikan otomobil üreticileri, daha geniş yolları, garajları ve açık otoparkları sayesinde büyük arabalar yapmaya odaklanıyor.

Yakıt Tüketimi

Genel olarak, Avrupa otomobilleri daha uzun süre dayanacak ve kilometrede daha az yakacak şekilde tasarlanmıştır. Avrupa'da ve ülkemizde yakıt tüketimi litre/100km yani 100 kilometrede tüketilen litre biriminde yakıt miktarı ile ölçülmektedir. Amerika'da ise MPG yani "miles per gallon" açılımıyla bir galon ile alınan yolun mil karşılığı olarak ölçülür. Bu iki ölçüm sisteminin birbirine dönüşümü mümkündür. Özetle birimlerin dönüşümünü sağlayıp bakarsak, yakıt tüketimi için bizler kilometrede kaç litre yaktığımızı hesaplarken, Amerikalılar bir litreyle kaç kilometre yol gittiklerine önem verirler. Biz buna yakıt tüketimi veya yakıt verimliliği derken, Amerikalılar buna fuel economy diyor

Örnek araçları inceleyebilirsiniz:

Amerikan ölçümüne göre Ford Focus Fuel Economy veya Ford Focus 1.0L MPG

Avrupa ölçümüne göre Ford Focus Yakıt Tüketimi

Estetik

Amerikalılar otomobillerin sağlamlığını ön planda tutarken, Avrupalılar otomobilin genel tasarımına daha çok özen gösteriyorlar. Amerika'da mesafelerin bir hayli uzak olması, yıllık ortalama yapılan kilometre miktarının daha fazla olması gibi sebeplerden ötürü, bakım masrafı düşük, arıza çıkarmayan otomobiller tercih ediliyor. Avrupa otomobilleri ise şık ve sofistike görünüşleriyle ön plana çıkmış oluyor.

Manuel / Otomatik Vites

Otomatik vitesli araçlar Amerika'da daha yaygındır. Avrupa'da ise otomobiller büyük ölçüde manuel vitestir.

Yorumlar

  1. İlk yorumu sen yap...

Yorum